badania i rozwój
Dział badań i rozwoju firmy DECIBEL
Działem badań i rozwoju firmy DECIBEL kieruje dr inż. Tsvetan Nedkov, który napisał doktorat oraz prace magisterską pt. „Badania i rozwój metod i algorytmów obliczania strat transmisyjnych przegród dla sal koncertowych i studiów nagraniowych”. Opracowując nowe produkty, firma DECIBEL z powodzeniem współpracowała z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Architektury, Inżynierii Lądowej i Geodezji, Wydziałem Radia i Telekomunikacji Uniwersytetu Technicznego w Sofii oraz Wydziałem Inżynierii Polimerów Uniwersytetu Technologii Chemicznej i Metalurgii, Sofia.
Wkład naukowy:
- System kompozytowy MUTE SYSTEM z opublikowanymi wynikami na międzynarodowej konferencji naukowej ICEST 2014
- Zaprojektowanie i wykonanie zredukowanej komory tłumika do badania próbek w laboratorium fizycznym UACEG, zgłoszona na konferencji naukowej w UACEG, 2014
- Rozwój przemysłowych tłumików w jodełkę opublikowany w IJETCAS International Journal 2015
- Wielowarstwowe kompozytowe panele dźwiękochłonne do ścian, opublikowane na targach CEMA 2015
- Modelowanie systemów akustycznych „metodą elementów skończonych” z opublikowanymi wynikami na międzynarodowej konferencji ICEST 2016
- Eksperymentalne i numeryczne badanie wpływu elastycznego materiału porowatego na częstotliwość koincydencji kompozytowej struktury ściany, artykuł naukowy dla Bułgarskiej Akademii Nauk (BAS)
- Wpływ twardości i współczynnika tłumienia materiału porowatego na generowany dźwięk bębna w wyniku uderzenia metalowej tarczy i metalowej płyty, zaprezentowany na międzynarodowej konferencji – IcETRAN, 2017
- Opracowanie i wykonanie wielowarstwowego cienkiego panelu dźwiękochłonnego do istniejących ścian, zaprezentowane na międzynarodowej konferencji – IcETRAN, 2017
- Model uproszczonego obliczania charakterystyk izolacyjności akustycznej płyty zespolonej w sytuacjach hałasu uderzeniowego, opublikowany w IJETCAS International Journal 2018
Od badań do rozwoju produkcji
Następujące produkty zostały pomyślnie wdrożone do produkcji:
- Systemy dźwiękochłonne ścian: MUTE SYSTEM 20, MUTE SYSTEM 30, MUTE SYSTEM35, MUTE SYSTEM 23, MUTE SYSTEM 33, MUTE SYSTEM 63
- Systemy dźwiękochłonne do sufitów: C-MUTE SYSTEM, C-MUTE SYSTEM 23, C-MUTE SYSTEM 33, C-MUTE SYSTEM 63
- System wygłuszenia podłóg: F-MUTE SYSTEM
- Przemysłowe tłumiki żaluzjowe w jodełkę - DECIBEL АL, DECIBEL LW
- Panele akustyczne perforowane - ACER, CIRCULO, WAVO, DOMINO
PRZEDSTAWIAMY PIERWSZY NA ŚWIECIE, W 100% NIEPALNY I BIODEGRADOWALNY MATERIAŁ, IZOLUJĄCY CIEPŁO I DŹWIĘK
"2 czerwca w Sofii, bułgarska firma DECIBEL otrzymała długo oczekiwaną wiadomość, że ich wniosek patentowy na najtrwalszy materiał izolacyjny, jaki do tej pory wynaleziono, został zaakceptowany. Po 3 latach eksperymentów, badań, testów został wpisany do rejestru patentowego.
Zatwierdzone dokumenty patentowe potwierdzają, że ten rewolucyjny panel, wykonany jest w 100% z przyjaznych dla środowiska surowców oraz jest w 100% biodegradowalny. Udowodniono, że po wyrzuceniu wzbogaca glebę.
Ten innowacyjny nowy produkt zapewnia doskonałą izolację akustyczną i pochłanianie dźwięku, co czyni go doskonałym narzędziem zapobiegającym przenoszeniu hałasu przez ściany, a także poprawiającym pogłos w pomieszczeniach. Występuje w postaci sztywnej płyty, która posiada naturalne właściwości, wysokiej przepuszczalności powietrza i pary wodnej, oraz posiada właściwości grzybobójcze.
Jego właściwości termoizolacyjne są porównywalne ze styropianem a właściwości dźwiękochłonne są porównywalne z wełną mineralną lub pianką akustyczną. Paroprzepuszczalność jest zbliżona do wełny mineralnej, ale nie jest higroskopijna (w przeciwieństwie do większości materiałów izolacyjnych) i niezwykle trudna do rozbicia , co czyni go idealnym materiałem budowlanym. Produkt jest niepalny, z klasą A reakcji na ogień, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako materiał dla potrzeb współczesnego budownictwa.
Firma DECIBEL poinformowała, że ten innowacyjny produkt można przyklejać do powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych (ściany i sufity) oraz układać na izolacji termicznej podłogi. Klienci mogą kupić materiał w dowolnym kolorze (paleta RAL) – nadaje się jako podkład pod tynk oraz można go wykorzystać jako wykończonej powierzchni.
Obecnie firma utrzymuje w tajemnicy niektóre szczegóły dotyczące tego produktu, ale potwierdza, że próbki są oceniane przez organy nadzoru budowlanego w Niemczech i Austrii.
Produkcja trwa w fabryce DECIBEL w Botevgradzie w Bułgarii, ale firma wspomniała, że ma powstać nowa fabryka, dedykowana do nowych potrzeb produkcyjnych.
Firma DECIBEL realizuje obecnie zamówienie testowe na 500 m2, które ma służyć jako izolacja cieplna, akustyczna i paroizolacyjna na prywatnej inwestycji we Wiedniu, gdzie będą prowadzone dalsze badania.
Zainteresowanie produktem i spółką wyraziło już kilka funduszy inwestycyjnych w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Bułgarii.
DECIBEL obiecał przekazać więcej informacji na temat światowej premiery i wprowadzenia na rynek tego nowego, innowacyjnego materiału, po czym będzie on natychmiast dostępny w sprzedaży.”